1 april wordt mijn eerste dag als pensionada. Het lijkt een grap, zo vreemd voelt het afscheid van mijn werkend leven. Aan hoeveel e-learning cursussen heb ik afgelopen jaren gewerkt, toch zeker wel 800. Variërend van het snoeien van heesters, beter omgaan met de bodem tot de werking van een melkmachine of de ondermijning door criminaliteit.
Wat is er veel veranderd in die tijd. De opkomst van e-learning, van ondersteunend hulpmiddel naar een strategisch onderdeel van de opleiding. Bij mijn afstuderen als bioloog zeiden ze al, je bent nooit uitgeleerd. Dat heeft vaste vorm gekregen in de ontwikkeling van leven lang leren voor medewerkers. Bijleren is niet langer iets voor je schooltijd, maar een serieuze bedrijfsstrategie om als organisatie mee te kunnen in de toekomst.
Mooi om mee te bouwen
Het was mooi om mee te bouwen aan die ontwikkeling. Om te merken dat we echt iets kunnen toevoegen. Dat we voor branche-organisaties effectieve e-learning kunnen realiseren. Dat onze e-learning het voor docenten makkelijker maakt om vernieuwing in te voeren in de lessen. Dat we waardering krijgen van studenten en bedrijfsmedewerkers voor attractief lesmateriaal. Ik ben trots dat een hele generatie studenten is opgeleid met ons interactief lesmateriaal voor groen, grond, groene infra, hoveniers en bollenteelt.
Nooit saai
Het werk was nooit saai. Steeds nieuwe onderwerpen om je in te verdiepen. En elk jaar waren er mooiere mogelijkheden voor het bewerken van beeldmateriaal, maken van animaties, toetsvragen. Ook de omgang met opdrachtgevers hield het boeiend. Het was fijn samenwerken met gedreven mensen. Ieder natuurlijk met zijn eigen gebruiksaanwijzing. Het lukte me steeds beter om met praktische ondersteuning en advies de ontwikkeling van opleidingen te versnellen.
De toekomst
Wat zal de toekomst brengen in leven lang leren? Ik denk dat mensen zich blijven ontwikkelen via korte, praktijkgerichte online modules. De wereld verandert snel en korte regelmatige bijscholing houdt mensen flexibel. Het wordt meer maatwerk denk ik, ieder pakt er uit waar die op dat moment behoefte aan heeft.
Ik vind het bijzonder om AI te ervaren, als bedreiging en kans. We slagen er steeds beter in de voordelen van AI te gebruiken in ons werk. Het stellen van de juiste vragen is waar we goed in zijn. Het beoordelen of iets wel klopt vraagt om vakkennis en ervaring, dat hebben we. Ons werk verandert erdoor, er zijn nieuwe mogelijkheden. Ik ga zeker volgen welke richting het op gaat.
En ik ga komende jaren proberen om eindelijk eens alle theoretische kennis uit de ontwikkelde e-learning ecologisch hovenier toe te passen in mijn eigen tuin, in de wijktuin en de coöperatieve moestuin. Ik vermaak me wel. Ik laat jullie in goede handen achter bij mijn collega’s. Het ga jullie goed allemaal!



Geef een reactie