Kijken én luisteren: leer je dan twee keer zoveel?

Door

in ,

In onze vorige blog over het split-attention effect zagen we dat informatie moeilijker te verwerken kan zijn wanneer je aandacht voortdurend tussen verschillende informatiebronnen moet wisselen. Maar waarom kost dit eigenlijk zoveel moeite? En maakt het uit of informatie binnenkomt als beeld, tekst of geluid?

Om dit beter te begrijpen duiken we in deze blog dieper in verschillende theorieën over de werking van ons geheugen.

Het werkgeheugen

Je werkgeheugen speelt een belangrijke rol wanneer je nieuwe informatie probeert te begrijpen. In je werkgeheugen houd je informatie tijdelijk actief terwijl je ermee bezig bent. De capaciteit van het werkgeheugen is echter beperkt, waardoor je niet onbeperkt nieuwe informatie tegelijkertijd kunt verwerken.

Volgens psycholoog Alan Baddeley bestaat het werkgeheugen uit meerdere onderdelen. In het Working Memory Model van Baddeley en Hitch, zien we de phonological loop, het visuospatial sketchpad en de central executive. Later werd de episodic buffer aan het model toegevoegd.

De phonological loop is betrokken bij het tijdelijk vasthouden en verwerken van verbale en auditieve informatie, waaronder gesproken taal en klanken.

Het visuospatial sketchpad is betrokken bij het tijdelijk vasthouden en verwerken van visuele en ruimtelijke informatie.

De central executive helpt bij het sturen van de aandacht en het coördineren van verschillende visuele en ruimtelijke informatie.

De episodic buffer kan informatie uit verschillende bronnen en het langetermijngeheugen tijdelijk met elkaar verbinden tot een samenhangend geheel.

Ons werkgeheugen is volgens dit model dus niet één grote opslagruimte. Verschillende soorten informatie kunnen via verschillende deelsystemen tijdelijk worden verwerkt. Dat is interessant voor e-learning, waarin we vaak tekst, beeld en geluid met elkaar combineren.

Werkt beeld én geluid beter?

Als beeld en geluid deels via verschillende processen kunnen worden verwerkt, dan zou de combinatie natuurlijk extra goed moeten werken. Toch is dit niet automatisch het geval.

Een theorie die ons kan helpen om dit te begrijpen, is de Dual Coding Theory van Allan Paivio. Volgens deze theorie kunnen we informatie verwerken in verbale en non-verbale representaties. Deze systemen zijn van elkaar te onderscheiden, maar kunnen ook met elkaar worden verbonden.

Meer vormen van informatie leiden echter niet automatisch tot meer leren. De verschillende vormen van informatie moeten elkaar inhoudelijk ondersteunen. Een relevante afbeelding die een ingewikkeld proces verduidelijkt kan bijvoorbeeld iets toevoegen aan een uitleg. Een decoratieve afbeelding die niets met de inhoud te maken heeft, doet dat niet automatisch.

Alles voorlezen?

Is het dan een goed idee om alle tekst die je ziet ook precies te laten voorlezen? Je zou denken: hoe vaker we dezelfde informatie aanbieden in verschillende vormen, hoe beter.

Dit hoeft echter niet zo te zijn. Wanneer je naar een afbeelding kijkt én tegelijkertijd veel geschreven tekst moet lezen, kan dat veel vragen van de visuele verwerking. In bepaalde situaties kan gesproken uitleg naast een relevante afbeelding daarom gunsiter zijn dan uitgebreide geschreven uitleg naast diezelfde afbeelding.

Ook het tegelijkertijd lezen én horen van exact dezelfde uitgebreide tekst helpt niet automatisch. Die dubbele presentatie kan overbodig zijn en in sommige situaties het leren zelfs belemmeren. Meer is dus niet altijd beter.

Wat betekent dit voor e-learning?

Een goede e-learning draait niet om het tegelijkertijd aanbieden van zoveel mogelijk vormen van informatie. De belangrijkste vraag is: wat heeft de deelnemer nodig om deze informatie te begrijpen?

De keuze voor tekst, beeld en/of audio moet niet alleen gemaakt worden omdat iets er aantrekkelijk uitziet of leuk klinkt, maar omdat het daadwerkelijk een functie heeft binnen het leerproces.

Een e-learning die de aandacht op de juiste plek houdt?

Wil jij ook een e-learning met de juiste elementen en een doordachte combinatie van tekst, beeld en geluid? Bij AHA Leermiddelenbouwers gebruiken we inzichten uit de leerpsychologie bij het ontwerpen van onze e-learningmodules. We denken bewust na over welke informatie we laten zien, horen en lezen. Zo ontstaat een e-learning die niet alleen aantrekkelijk is, maar ook functioneel voor het leerproces!

Nieuwsgierig wat wij voor jou kunnen betekenen bij het ontwikkelen van een leeromgeving? Neem gerust contact met ons op voor een vrijblijvende kennismaking.


Reacties

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *